Hlavní menu divize Peugeot

Novinky

Hi-Fi systém Premium Focal

Hi-Fi systém Premium Focal

Hi-Fi systém Focal® Premium nového vozu Peugeot 308, vyvinutý ve spolupráci s expertem na precizní akustiku, francouzskou firmou Focal, je výsledkem více než čtyřleté spolupráce. Systém je dokonale zabudován do kabiny Peugeot i-Cockpit® nového modelu 308 a nabízí zvukový zážitek na míru, který spojuje potěšení z dokonale čistého poslechu s potěšením z jízdy. 

Týmy Peugeot a Focal společně definovaly individuální umístění jednotlivých reproduktorů, aby všichni cestující získali skvělý zvukový zážitek. Týmy provedly studii strategických částí (definice dveří, mřížek, obložení, prosklení atd.), aby byl výsledek v prostoru pro cestující co nejlepší. Žádný detail nebyl ponechán náhodě, a to až po konstrukci zavazadlového prostoru, do kterého je zabudován subwoofer. Zvuková atmosféra na palubě je stabilní a přesná, výšky jsou jasné a dokonalé a basy hluboké a silné.

Spojení dvou velkých francouzských značek

Francouzská výroba, špičkové technologie a inovace: to vše značky Peugeot a Focal spojuje. Oba partneři sdílejí stejnou touhu nabídnout intenzivní pocity vyvolané potěšením z poslechu hudby během jízdy díky vysoce kvalitnímu zařízení dokonale zabudovanému do špičkového vozu.

Spolupráce značek Peugeot a Focal začala v roce 2014 a nejprve se týkala koncepčních vozů: Foodtruck Bistrot du Lion, Fractal, Instinct, e-Legend... Poté se rozšířila na sériové vozy řady Peugeot: 2008, 3008, 5008, 508 a 508 SW.

Focal se již před více než 40 let etabloval jako referenční značka ve výrobě vysoce kvalitních reproduktorů pro domácnosti, monitorů pro nahrávací studia, sluchátek a audio souprav do automobilů a lodí. Právě pro toto jedinečné know-how v oblasti akustiky a špičkového výzkumu a vývoje zaměřeného na audio zařízení se týmy Peugeot obrátily právě na Focal.

Tajemství akustické technologie vozu Peugeot 308

Hi-Fi systém Premium Focal® vozu nový Peugeot 308 tvoří 10 reproduktorů s exkluzivními patentovanými technologiemi: 

  • 4 hliníkové obrácené kopulovité výškové reproduktory TNF,
  • 4 basové reproduktory s polyglassovou membránou 165 mm a závěsem TMD (Tuned Mass Damper),
  • 1 středový kanál s polyglassovou membránou,
  • 1 oválný subwoofer s trojitou cívkou Power Flower™.

Jsou spojeny s novým dvanáctikanálovým zesilovačem 690 W (vylepšená technologie třídy D), který doplňuje systém pro zpracování zvuku Arkamys.

Obrácený kopulovitý výškový reproduktor, který je signaturním produktem značky Focal, se od svého vzniku nikdy nepřestal vyvíjet. Jeho hlavní výhoda, kromě velmi nízké směrovosti, spočívá v použití cívky o malém průměru (která je tedy velmi lehká pro větší akcelerace) spojené přímo s pevnou kopulí.

Pokud jde o membrány basových a středotónových reproduktorů, specifikem značky Focal je práce přímo na výstupu zvuku, tedy na mechanických vlastnostech materiálů.

Basové a středotónové reproduktory (165 mm) a středový kanál  (80 mm) s polyglassovou membránou a systémem TMD (Tuned Mass Damper): Technologie Polyglass, která je exkluzivním systémem značky Focal, spočívá v nanesení jemných skleněných mikrokuliček na kužel z celulózové buničiny. Tento postup umožňuje sladit vynikající tlumení papíru s tuhostí skla. Nastavení poměru hmotnosti, tuhosti a tlumení má za následek vynikající linearitu křivky frekvenční odezvy, a to již u vlastní konstrukce membrány. Tato inovace také výrazně zvyšuje definici ve středním rozsahu.

Závěs TMD (Tuned Mass Damper) s harmonickým tlumením je patentovaná inovace, která zlepšuje střední pásmo. Střední pásmo je v akustickém systému pravděpodobně nejsložitější částí, kterou je třeba zvládnout. Na jedné straně musí zajistit harmonické energetické spojení s basovým kanálem. Na druhou stranu musí být koherentní s výškovým reproduktorem z hlediska rozptylu a zrychlení. Závisí na něm homogenita témbrů a prostorovost.

Díky možnostem numerické analýzy pomocí konečných prvků vyvinuly týmy společnosti Focal simulační nástroj pro vizualizaci dynamického chování závěsu, který zajišťuje spojení membrány s košem, a odhaluje nedostatky, které je třeba odstranit.

Jakmile byly nedostatky zjištěny, bylo třeba vymyslet zařízení, které by je zvládalo. Obvyklá řešení pro zvýšení tlumení závěsu vedou ke zvýšení hmotnosti, a tudíž ke změně definice. Značka Focal nalezla inovativní řešení tím, že přenesla do akustiky techniku používanou u protiseismických systémů pro mrakodrapy, která se používá i v závěsech závodních automobilů. Jedná se o techniku „Tuned Mass Damper“: přídavná hmota osciluje proti rezonanci a tím ji reguluje.

Řešení, které se používá u reproduktoru, se skládá ze dvou trubicových kroužků, které jsou vytvarovány podle hmoty závěsu, jejich rozměry a umístění byly pečlivě promyšleny. Tvoří harmonický tlumič (TMD) a stabilizují chování závěsu při rezonanci, aby nedocházelo k deformacím kužele a nezhoršovala se dynamika.

Oválný subwoofer (ekvivalent 200 mm) s trojitou cívkou Power Flower™

Dalším výrazným poznávacím znamením řady Focal je technologie Power Flower™. Tato technologie, která přímo vzešla z technologií legendárních reproduktorů Utopia, nahrazuje jednoduchý ferit, který se obvykle používá v reproduktorech, a je zdrojem silného magnetického pole. Výsledkem je stabilní a precizní reprodukce basů až do extrémních hladin akustického tlaku.

V průběhu let byl tento systém přizpůsoben požadavkům automobilového průmyslu. Tato technologie odhalila další rozhodující výhodu: nejenže je magnetická energie díky nahrazení feritu neodymem značně velká, ale především vzdálenost mezi magnety umožňuje volnou cirkulaci horkého vzduchu, což zajišťuje bezkonkurenční tepelnou ventilaci vnějšího povrchu cívky. Protože se cívka méně zahřívá, nepředstavuje již omezení výkonu: její chování je optimální jak při špičkovém výkonu bez dynamické komprese, tak při dlouhodobém poslechu, kdy její výkon zůstává konstantní.

Další výhodou je, že cívka je dekomprimovaná, protože je zcela otevřená směrem ven. Zkreslení, které je spojeno s mechanickou kompresí (cívka již není zpomalována malým objemem stlačeného vzduchu ve vzduchové mezeře), se při vysokém nebo velmi vysokém výkonu výrazně snižuje.

Digitální zpracování zvuku od Arkamys dotváří zvukovou charakteristiku zařízení Focal, to vše po hodinách testů, které provedli odborníci v oblasti akustiky ve zvukotěsné komoře a po mnoha kilometrech reálné jízdy na všech typech silnic.

Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním zásad osobních údajů.

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů